Ameliyatsız Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Ekol Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Gürhan Güngör

Günümüzün ciddi sağlık sorunlarından birinin de kronik yani bitmek tükenmek bilmeyen bel ve boyun ağrılarıdır. Çoğu bel ve boyun ağrısı cerrahi yani ameliyatlık değildir. Bu durumdan şikayeti olan çoğu hastamıza öncelikle ilaç tedavisi uygulamaktayız, fakat ne yazık ki çoğu zaman ilaç tedavisi yeterli gelmemektedir.

İlaç tedavisinin yeterli gelmediği noktalarda hastalara fizik tedavi uygulamaları öneririz. Yalnız fizik tedavi uygulamalarının çok meşakkatli ve uzun sürüyor olması, günümüzde gerek zaman sıkıntısı olması gerekse hastaların uyum sıkıntısı yaşamaları çoğu zaman tedavinin yarım kalmasına ya da istenilen sonucun alınamamasına neden olmaktadır. Bu durumda da hastanın çaresiz bir şekilde doktor doktor dolaşmaya başlamasına neden olmaktadır. Bu durum bu tarz hastalarla en çok karşılaşan grup olan biz beyin cerrahlarını yeni tedavi arayışlarına itmiştir. Bu nedenden dolayı yurt dışıyla eş zamanlı olarak son 5-6 yıldır ülkemizde de uygulamaya başladığımız yeni tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

En sık kullanılan yöntemlerden olan lomber ve servikal radyofrekans rizotomi (lazer) işlemi. Bu yöntem 3 değişik yoldan yapılır. Fıtığın zarar verdiği yere iğne ile, ileri görüntüleme araçları (röntgen ve ultrason) yardımı ile girilir. Önce ilaçlardan oluşan bir karışım hastanın fıtığının olduğu yere uygulanır. Ardından bu iğnenin içinden geçen ince bir prop aracılığı ile bölgeye Radyo Frekans tedavisi yapılır. Bu işlemlerin ameliyathane koşullarında yapılması gereklidir.

Radyo Frekans Tedavisi

Radyo Frekans (RF) tedavisinin genellikle 2 hafta süreyle istirahat, fizik tedavi ve ağrı kesicilere cevap vermeyen yakınmaları olan hastalara uygulanır. Bazen de bu süreyi beklemeden Radyo Frekans tedavisi yapılabilir. Radyo Frekans tedavisi ameliyat olduğu halde ağrısı geçmeyen hastaların da derdine çare olabiliyor. Bel fıtığının zarar verdiği sinirler ve çevre dokularda vücudun kendi kendine yaptığı zararlı kimyasal maddeler ortaya çıkabiliyor. Bu maddeler hem iyileşmeyi güçleştiriyor hem de ağrıya neden oluyor. Doğru yere yapılan Radyo Frekans tedavisi bu zararlı maddeler ortadan kaldırılıyor. Aynı zamanda fıtığın zarar verdiği yerleri iyileştiren bu tedavi yöntemi, fıtığın küçülmesine de yardım ediyor. Radyo Frekans tedavisi maksimum yarım saat süren bir işlemdir. Hastaların çoğu tek seansta sağlıklarına kavuşuyor. Radyo Frekans kesinlikle iyileştirmek için yapılıyor. Ağrı kesme etkisi uygulamadan sonra sadece bir iki saat sürüyor. Sonrasında iyileşme hemen başladığı için hastalar ya hiç ağrı duymuyorlar ya da ağrıları çok azalıyor.

Uygulama Sonrası Yaşam

Radyo Frekans uygulamasından hemen sonra etkinin başlar. Hastalar servise ağrıları bitmiş olarak çıkarlar. Aynı gün evlerine gidebilirler ve ertesi gün normal hayatlarına geri dönerler. Hafif ve orta şiddetteki fıtıklarda hastalara operasyon sonrası eğitim verip belli hareketler öğretiyoruz. Ciddi vakalarda ise mutlaka bir fizik tedavi programına dahil olmalarını tavsiye ediyoruz. Oldukça güvenli bir yöntemdir. Gelişen bu gibi yöntemler sayesinde hastalarımıza daha küçük girişimlerle daha çok fayda sağlayıp yaşam kalitelerini üst seviyeye çekiyoruz ve çoğu hastamızı daha büyük ameliyatlardan koruyabiliyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

× Whatsapp