Obezite, Hastalıklarla Doğrudan İlişkili

Obezite, Hastalıklarla Doğrudan İlişkili

Ekol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Ömer Yoldaş,

BİRÇOK HASTALIĞIN İLK NEDENİ

Obezite, dünyada giderek büyüyen bir sağlık sorunu ve ciddi sağlık komplikasyonları için riski arttırıyor. Kalp Hastalıkları, Tip-2 Diyabet, Kanser, İnsülin Direnci, Uyku Apnesi, Damar Tıkanıklığı, Hipertansiyon, Metabolik Sendrom ve daha nice hastalığın sebebi obezite olabilir. 

OBEZİTE KANSERE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Obezitenin birçok farklı kanser türüne davetiye çıkarıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar kadınlarda teşhis edilen tüm kanserlerin yüzde 55’i, erkeklerde teşhis edilenlerin yüzde 24’ü aşırı kilo ve obezite ile ilişkili olduğunu ortaya çıkarıyor. Obezite böbrek kanseri, meme kanseri, kolorektal kanserler, prostat kanseri, tiroid kanseri gibi birçok kanser türüne de neden olabiliyor. Örneğin obez olan insanlarda midenin üst kısmında, yani yemek borusuna en yakın olan kısımda kanser geliştirme olasılığı yaklaşık iki artıyor.  

RAHİM AĞZI KANSERİ OLMA RİSKİNİ ARTTRIYOR

Obez ve aşırı kilolu kadınlarda rahim ağzı kanserinin gelişme olasılığı normal kilolu kadınlardan iki ve ya dört kat daha fazladır. Morbid obez kadınlarda bu olasılık yaklaşık yedi katı artmaktadır.

PSİKOLOJİNİZDE ETKİSİ BÜYÜK

Obezite, getirdiği yandaş hastalıkların dışında psikolojinizi ve sosyal hayatınızı da tahrip eden, önlenebilir bir hastalıktır. Obeziteden etkilenen birçok insanda depresyon durumları görülebilir. Bazı çalışmalar obezite ve majör depresif bozukluk arasında güçlü bir bağ bulmuştur. Obeziteden etkilenen insanlar genellikle vücut boyutlarına göre ayrımcılık yaşayabilirler. Zamanla, bu üzüntü duygularına veya özgüven eksikliğine yol açabilir.

Bu gönderiyi paylaş


× Whatsapp