İyi Huylu Prostat Büyümesine Dikkat

İyi Huylu Prostat Büyümesine Dikkat

Ekol Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Osman Gücük

İyi huylu prostat büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi – BPH) insanlarda mesane ile üretra denen idrar kanalının üst kısmında yerleşmiş olan prostat bezinin büyümesidir. İyi huylu prostat büyümesi genellikle hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, ancak hayatı tehdit etmeyen bir hastalık.

İyi huylu prostat büyümesi


Prostat hastalıklarının genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. İyi huylu prostat büyümesi sık görülen bir durumdur.  Yaşlanmayla birlikte   70’li yaşlardaki erkeklerin yaklaşık yarısında ve daha ileri yaş grubundaki hastalarda ise yaklaşık yüzde 90 oranında idrar yapmada problemlere sebep olur


İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri

Normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı, ani idrar yapma ihtiyacı ve bu ihtiyacın ertelenememesi, istemsiz idrar kaçırma, gece idrar yapma için uyanma, zayıf akımlı idrar yapma, çatallı ve dağınık idrar akımı, kesik kesik idrar yapma, idrar yapmaya başlamadan önce bekleme ve idrar yapmanın çok uzun sürmesi başlıca belirtiler arasında yer alır. Ayrıca işeme sonrasında mesanenin (idrar torbası) tam boşalmadığı hissi ve işeme sonrası iç çamaşırına istemsiz idrar kaçırma da belirtiler arasındadır.  Ani sıkışma hissi ve çok sık idrar yapma ihtiyacı gibi belirtiler sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyebilir.  Diğer taraftan bu hastalığın belirtileri cinsel yaşamınızı da olumsuz etkileyebilir. İlgi çekici, kendinden emin hissetmeniz veya bedeninizi her zaman kontrol edemediğiniz için partnerinizle yakınlaşmanız zorlaşabilir. İdrar kaçırma ve ani sıkışmalar sizi mahcup edip, gururunuzu zedeleyebilir.

Tanı Nasıl Konur

Doktorunuz tıbbi özgeçmişinizi öğrenip, prostatınızın parmakla muyenesini de kapsayan fizik muayene yapacaktır. Belirtileriniz dikkatlice değerlendirilip, kan ve idrar testleri yapılacak ve idrar akımınızın hızı bir test ile ölçülecektir. Daha sonra ultrasonografik muayene yapılabilir.


İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi

İyi huylu prostat büyümesinde uygulanacak tedavi, doktor tarafından hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Hastanın şikâyetlerinin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak uygulanabilecek çeşitli tedaviler mevcuttur:

Takip: Eğer hastada hafif düzeyde iyi huylu prostat büyümesi belirtileri görülüyorsa, genel olarak tercih edilen tedavi yöntemi düzenli takiptir.

İlaç Tedavileri: Orta düzeyde belirtilerin gözlemlendiği BPH hastalarında tercih edilen yöntemdir.

Cerrahi Tedavi: Cerrahinin amacı İyi huylu prostat büyümesi belirtilerinin dindirmek ve idrar akımını artırmaktır. İyi huylu prostat büyümesi için sık önerilen cerrahi tedavi prostatın transüretral rezeksiyonudur (TUR). Amaç, belirtilere sebep olan prostat dokusunu (adenomu) minimal invaziv yöntemle uzaklaştırmaktır. TUR, BPH belirtilerinde optimal düzelme sağlar.

Bu gönderiyi paylaş


× Whatsapp