Menisküs Yırtığı Zamanında Tedavi Edilmelidir

Menisküs Yırtığı Zamanında Tedavi Edilmelidir

Ekol Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nden Opr. Dr. Serhan Yağdı

Menisküslerin diz ekleminin içinde yer alan kıkırdak benzeri yapılardır. Dizde iç ve dış olmak üzere iki adet menisküs bulunur. Menisküsler dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çok önemlidirler. Ayrıca eklem yüzlerinin uyumluluğunu artırırlar ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunurlar. Menisküsler olmadığında diz eklemine gelen yükler doğrudan eklem kıkırdağına binerek, erken aşınmaya yol açarlar. Bu yüzden menisküslerin korunması çok önemlidir.

Gençlerde, menisküslerin genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında ve özellikle futbol, basketbol, kayak gibi sporlarda oluşuyor. Yaşlandıkça menisküsler sağlamlık ve esnekliklerini kaybederler, basit bir çömelme ile bile yırtılabilir. Yırtılan menisküse bağlı olarak ağrı dizin iç ya da dış kısmında daha fazla hissedilir. Genellikle eklemde şişlik oluşur. Sıklıkla yırtılan menisküs bölgesinde noktasal olarak hissedilen; ani dönüşlerde, çömelmede ve merdiven inip-çıkışlarda ortaya çıkan ağrıdır. Şiddetli yaralanmalarda çapraz ya da yan bağların kopmaları da eşlik edebilir. Eklemin arasına giren menisküs parçaları, dizde takılma, kilitlenme ve ses gelmesi gibi belirtilere yol açabilir.

Detaylı muayene gerekir

Menisküs yırtıklarının tanısının doğrulanmasında en hassas ve güvenilir yöntem, Manyetik Rezonans Görüntülemedir (MRG). MRG’nin, yüzde 95’in üzerinde doğruluk oranı vardır. Kemik yapılara ait problemlerin belirlenmesi için röntgen çekilmesi gerekebilir. Ancak tedaviye karar vermede tek belirleyici MRG değildir. Özellikle daha önceden menisküs yaralanması için cerrahi tedavi uygulanmış hastalarda hata oranı çok artar ve daha ileri tanı yöntemlerine gerek olabilir. Bu durumlarda artroskopi ile tanı doğrulanır.

Menisküs yırtığının tedavisi

Tam kat olmayan bazı küçük yırtıklar dışında menisküslerin kendiliğinden iyileşme potansiyeli yoktur. Hastanın belirgin şikayetleri varsa menisküs yırtığı onarılmaya çalışılır ve eğer onarılamayacak bir yırtıksa yırtık olan kısım temizlenir. Bu işlem sırasında sadece yırtık olan kısım çıkartılarak menisküsün geriye kalan sağlam kısmı korunmaya çalışılır ve sonrasında kısa sürede normal yaşam ve spora dönmek mümkündür.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası dönemde 4-6 hafta yük verilmemesi gerekebilir ve hastanın koltuk değneği kullanması istenebilir.  Spora dönüş için 1- 4 ay arasında değişen süreler gerekebilir. Tamire rağmen menisküs iyileşmeyebilir veya tekrar yırtılabilir. İleri hastalarda eşlik eden diğer diz içi problemlerden dolayı sadece menisküs yırtığına müdahale etmek sorunu tam olarak ortadan kaldırmayabilir.  Bu durumda ilaç tedavisi, PRP enjeksiyonları veya diğer eklem içi enjeksiyonlarla birlikte artroskopik cerrahi yapılabilir. Uygun hastalarda artroskopik girişime kemik düzeltici ameliyatlar da eklenebilir.

Bu gönderiyi paylaş


× Whatsapp