Mide Botoksu ile 20 Kiloya Kadar Zayıflayabilirsiniz

Mide Botoksu ile 20 Kiloya Kadar Zayıflayabilirsiniz

Ekol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İsmail Yaman

Botoksun uygulama alanının ve dozunun uygun olması, işlem etkinliği açısından önemlidir. Başarı için her yöntemde olduğu gibi kişinin diyet ve yaşam şekli değişikliğine uyum göstermesi gerekir. Uyum gösteren kişilerde 10-20 kg arasında kilo verilebilmektedir.

Botoks “Clostridium botulinum” adlı bakteriden üretilen bir protein. Botoks uygulanan kasları geçici olarak felce uğratır. Uzun zamandır kozmetik alanında kullanılmaktadır. Kilo vermede etkili olduğu 2004 yılından bu yana bilinmekle birlikte, ancak son 2-3 yıldır bu alanda yaygın olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Uygulama Şekli

Mide botoksu, vücut kitle indeksi (VKİ) 25-40 arasında olanlarda uygulanabilir. VKİ 40’ın üzerinde olanlarda da uygulanabilmekle birlikte yeterince kilo verdiremeyeceği için bu kişilerde botoks önerilmemektedir. Mide botoksu endoskopik olarak uygulanmaktadır. İşlem öncesinde özel bir hazırlık gerekmez. Sadece kan sulandırıcı kullanan hastaların işlemden 5 gün önce bu ilaçları kesmesi gerekir. İşlem için 8 saat açlık yeterlidir. İşlem, endoskopi odasında uygulanır. Hasta uyutulduktan sonra öncelikle endoskopi yapılarak mide ve on iki parmak bağırsağı değerlendirilir. Ülser gibi durumların varlığında hastaya bu rahatsızlıklar ile ilgili tedavi verilir ve işlem tedavi sonrasına ertelenir. Yapılan endoskopik değerlendirmede olumsuz bir durum yok ise botoks uygulamasına geçilir. Botoks, özellikle mide çıkışındaki mide boşalmasını sağlayan kaslara ve mide başlangıcındaki açlık hormonu salgılayan alana uygulanır. Bu alanlara yapılacak uygulamada cerrahın endoskopi konusundaki tecrübesi önem kazanmaktadır. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer ve yatış gerektirmez. İşlem sonrasında hasta beslenme uzmanı ile de görüştürülerek uygun diyet önerileri belirlenir ve uygulamadan 1 saat kadar sonra hastaneden ayrılabilir.

Belirgin Yan Etkisi Yok

Botoks uygulaması ile mideden salınan açlık hormonu miktarının azalır. Bu şekilde kısmen açlık hissi azalır. Aynı zamanda mide boşalması yavaşlatılarak tokluk hissinin daha uzun sürmesi sağlanır. İşlemin etkinliği 4. günde başlar ve 6 ay kadar devam eder. Botoks alerjisi olanlar haricinde güvenle uygulanabilecek, belirgin yan etkisi olmayan bir işlemdir. İşlem endoskopik olarak uygulandığı için herhangi bir kesi bulunmamakta ve ağrı olmamaktadır. Uygulamanın ardından kişi sosyal yaşamına geri dönebilir.

Yaklaşık 20 Kilo Verebilir

Kilo verme miktarı çok değişkendir, botoksun uygulama alanının ve dozunun uygun olması, işlem etkinliği açısından önemlidir. Başarı için her yöntemde olduğu gibi kişinin diyet ve yaşam şekli değişikliğine uyum göstermesi gerekir. Uyum gösteren kişilerde 10-20 kg arasında kilo verilebilmektedir. Hiçbir uygulama sihirli değnek değildir. Bunu unutmamak lazım. Yaşam şekline ve diyete dikkat etmeyen hastalarda hiçbir yöntem işe yaramayacağı gibi mide botoksu da yeterince kilo verdiremeyebilir. Kişi botoks işlemi ile çok az miktarda kilo vermiş ise yeniden uygulamanın getirisi düşük olacaktır. Yeterince kilo vermiş ve ideal kilosuna ulaşmış ya da yaklaşmış kişilerde de uygulama tekrarı gerekmez. Fakat uygulama ile kilo vermiş, fakat halen fazla kilolu ya da obez grupta olanlarda 6 ay kadar sonra işlem tekrar edilebilir. Genellikle işlemin en fazla 3 defa uygulanması önerilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş


× Whatsapp